archeoologia, paleologia, antropologia - rozważania laika
Blog > Komentarze do wpisu
Gen, który stworzył człowieka
gildia.pl, 18.08.2006r.

Zidentyfikowano gen, który mógł przyspieszać ewolucję ludzkiego mózgu, a przez to - po części odpowiadać za naszą wyjątkowość w świecie zwierząt - informuje najnowsze "Nature".
Jednym z najszybciej ewoluujących fragmentów DNA w genomie człowieka jest gen związany z rozwojem mózgu u naszych przodków - stwierdził międzynarodowy zespół naukowców kierowany przez Davida Hausslera z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.
Zidentyfikowano go dzięki porównaniom genetycznym ludzi, szympansów i innych zwierząt.
W jednym z badanych regionów genomu stwierdzono obecność genu HAR1F. Ekspresja tego genu następuje w komórkach nerwowych zwanych neuronami Cajala-Retziusa. Gen ten jest aktywny w okresie od siódmego do 19 tygodnia ciąży. To czas krytyczny dla rozwoju kory mózgowej, kierującej złożoną działalnością organizmów, zwłaszcza ich zachowaniem wyuczonym. Kora jest nieodzowna dla specyficznie ludzkich funkcji, np. mowy, myślenia abstrakcyjnego, czytania, pisania, planowania działań oraz zjawiska świadomości.
Analizy porównawcze różnych gatunków dowodzą, że gen HAR1F jest zasadniczo taki sam u wszystkich ssaków - z wyjątkiem ludzi. Na przykład sekwencja "cegiełek" budujących ten gen różni się tylko w dwóch miejscach u kurczaka i szympansa. Oznacza to, że budowa tego odcinka nie zmieniła się u nich przez setki milionów lat.
Tymczasem pomiędzy szympansem a człowiekiem znaleziono 18 różnic w budowie tego genu. Oznacza to, że gen zaczął się szybko zmieniać po wyodrębnieniu się linii ludzkiej od ostatniego wspólnego przodka ludzi i szympansów (5-7 mln lat temu).
za: Nauka w Polsce
niedziela, 29 października 2006, drogi_r

Polecane wpisy

  • Prehistoryczny mezalians

    Rzeczpospolita ( 31.10.06 Nr 255) Niezwykły szkielet człowieka wprawił w osłupienie naukowców. To prawdopodobnie pozostałości krzyżówki Homo sapiens i neandert

  • Ślady początków Homo sapiens w Europie

    onet.pl (31.10.2006) Szczątki ludzi współczesnych z rumuńskiej jaskini Pestera Muierii wykazują wiele archaicznych cech, co jest dowodem - zdaniem antropologów

  • Sztuka prehistoryczna (I)

    gildia.pl , 12.10.2000r. Najstarszymiprzykładami samodzielnej twórczości człowieka były narzędzia. Były tootoczaki, przeznaczone do cięcia lub przebijania ostrz

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: