archeoologia, paleologia, antropologia - rozważania laika
Blog > Komentarze do wpisu
Neandertalczycy żyli niebezpiecznie
studentnews.pl
Nowoodkryte szczątki neandertalczyka z poważnymi uszkodzeniami prawego przedramienia potwierdzają, że życie przedstawicieli tego gatunku było bardzo niebezpieczne.
Maria i Fred Smith z Loyola University w Chicago badając szczątki odkryte w 2000 roku w słynnej dolinie Neandertal niedaleko Duesseldorfu stwierdzili, że żyjący przed 42 tys. lat osobnik uległ około półtora roku przed śmiercią złamaniu kości łokciowej w prawej ręce.
W chwili śmierci osobnika złamanie nie zrosło się jeszcze w stu procentach. Na pewno przez ostatnie miesiące życia był on do pewnego stopnia zdany na pomoc innych. Także pierwszy szkielet tego gatunku, odkryty przed 150 laty na tym samym stanowisku w Neandertal nosił ślady poważnych uszkodzeń głowy i lewego ramienia.
Podobne uszkodzenia wykazuje duża część z pozostałych 300 znalezisk, co pozwala domyślać się, że życie prehistorycznych myśliwych było bardzo niebezpieczne. Badacze porównują charakter obrażeń obserwowanych u neandertalczyków z kontuzjami współczesnych amerykańskich zawodników rodeo. Homo neanderthalensis zamieszkiwał przez ponad 200 tys. lat całą niemal Europę i Bliski Wschód. Wymarł około 27 tys. lat temu.
(PAP)
poniedziałek, 30 października 2006, drogi_r

Polecane wpisy

  • Ludzie neandertalscy musieli konkurować z hienami

    studentnews.pl W środkowym paleolicie na terenie Europy neandertalczycy musieli konkurować z hienami o źródła pożywienia. Wskazują na to wyniki analiz międzynar

  • Ostatnia twierdza neandertalczyka

    Gibraltar - najdalej na południe wysunięty kraniec Europy - byłmiejscem, w którym najdłużej uchował się neandertalczyk. Tam teżrozbity na małe grupki ostateczni

  • Ślady neandertalczyków na Gibraltarze

    Naterenie Europy neandertalczycy nie wymarli 35 tys. lat temu, jakdotychczas sądzono - wynika z badań zabytków kultury człowiekaneandertalskiego sprzed 28 tys.

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
fg2002
2006/10/30 01:47:49
Nie chce sie chwalić, ale ja informowałem o tym już dawno, bo w www.smsnet.pl/~zbit/ars/proza/proza.htm#_Toc62314424 napisałem: Na kościach Pitekantropusa znajduje się wiele zagojonych złamań. - Stąd wniosek: Pitekantropusy były stworzeniami społecznymi - bo opiekowały się chorymi. - Żyły wspólnie i wspólnie polowały. Także na dużego zwierza - stąd tyle złamań kości. Zagojonych.

-
2006/10/30 01:57:07
Neandertalczyk nie jest pitekantropem :)
-
fg2002
2006/10/30 23:45:23
A czy to ważne?
-
2006/10/31 11:58:20
po pierwsze pitekantrop to całkiem inny gatunek - Pithecanthropus erectus, obecnie określany jako Homo erectus (Człowiek wyprostowany) zobacz tab. POCHODZENIE CZłOWIEKA
po drugie kwestia złamań... niektóre złamania nie wymagają szczególnej opieki, inne uniemożliwiają np. samodzielne zdobywanie pożywienia. Te właśnie złamania, jeśli są zagojone (nie mówię już o stosowaniu medycyny) świadcza o opiece nad poszkodowanym osobnikiem, a to z kolei niesie wniosek o tworzeniu więzi społecznych nie spotykanych w świecie zwierząt.